Teraryum Nedir

 

Teraryum fanus, kavanoz ya da akvaryum gibi alanlarda, kuru bir habitatın taklit edildiği doğal ortamlara verilen addır. Teraryumlar ülkemizde yeni yeni popülerleşmiş olsa da geçmişi 1830’lara dayanıyor. O yıllarda Londra’da yaşayan ve bitki tutkunu olan Ward’ın bitkileri dönemin Londra’sının kirli havasından zarar görmeye başlamış. Ward bir gün bir kavanozun içindeki  toprak kalıntısında yeni filizlerin yeşerdiğini görmüş.  Bu deneyim  adını Nathaniel Ward’dan alan Wardian Case’lerin gelişmesinde rol oynamış.  Modern teraryumların atası olan Wardian Case’ler  o yıllarda Avrupa’da oldukça popüler olmuşlar. Teraryumlar dekorasyon objesi olarak ve ülkeler arası bitki taşımacılığında da sıkça kullanılmaya başlanmışlar.

Günümüzde çok popüler dekorasyon objeleri haline gelmiş olsalar da teraryumların küçük ekosistemler olduklarını bilmek ve bu ekosistemlerin ihtiyaçlarını karşılamak önemlidir.

 

 

Teraryum Bakımı

 

Işık:

Çoğu teraryum için homojen ve direkt olmayan gün ışığı idealdir. Güneş miktarı fazla geldiğinde bitkilerde güneş yanıkları olduğunu ve yaprak renklerinin solgunlaştığını görebilirsiniz, böyle bir durumda teraryumunuzu daha gölge bir noktaya taşıyın. Işık yetersiz olduğunda ise bitkilerin gövdelerinin orantısız biçimde uzadığını, yapraklarının soluk ve dayanıksız hale geldiğini gözlemleyebilirsiniz, bu durumlarda ışık miktarını kademeli olarak arttırmak gerekir.


Toprak:

Yaklaşık iki senede bir bitkilerin toprağını değiştirmek iyi olacaktır. Kullanıcak toprak tipi bitki türüyle bağlantılıdır. Kaktüs ve sukulent teraryumlarında, taş ve kumla karışık kaktüs topraklarını kullanmak toprağın fazla nem tutmamasını ve bitki köklerinin çürümesi riskini engellediği için daha doğrudur.


Isı:

Özellikle kapalı teraryumlar çok fazla ısı tutarlar. Teraryumların kalorifer üstlerine konulmaması ve pencere önü gibi direkt güneş ışığı alan yerlerden uzak tutulması önemlidir. 


Temizlik:

Çürüyen yaprakları keserek alın, dökülen yaprakları ve kuruyan çiçekleri temizleyin. Camın tozunu almayı ihmal etmeyin ve camın iç yüzeyini temizlerken kimsayal temizleyiciler kullanmayın. Ulaşamayacağınız yerlerin tozunu fırça yardımıyla alabilirsiniz.


Sulama:

Kapalı teraryumlar hemen hemen hiç su istemezler, gözle görülür bir kuruma görmedikçe kapağını açıp sulamanıza gerek yoktur. Açık teraryumlarda sulamadan önce parmağınızı toprağa hafifçe batırarak toprağın nemini test edebilirsiniz. Sulama sıklığı teraryumda kullanılan bitkinin tipine göre değişiklik gösterecektir. Sarmaşıklar, begonyalar, menekşeler ve yosun gibi orman tipi bitkilerin kullanıldığı teraryumların toprağının kesinlikle kurumaması gerekir.

Kaktüs ve sukulent teraryumları için ise fazla sulamak susuz bırakmaktan daha zararlıdır, bu yüzden sularken temkinli olmak gerekir. Kaktüs ve sukulentlerde sulama sıklığı genelde kış aylarında iki haftada bir veya ayda bire düşer, yazın ise 7-10 gün arasıdır. Kaşık veya kontrollü su dökebileceğiniz bir alet yardımıyla sulama yapabilirsiniz. (Kaktüs ve sukulent türleri için her bir bitki için bir kaşık)


 

Teraryum için gereken malzemeler

Teraryum neymiş öğrendik, ana fikri kaptık. Bitkileri de nasıl seçeceğimizle ilgili bir fikrimiz var artık. O zaman kolları sıvayıp teraryum yapımına geçebiliriz. Bir malzeme listesiyle başlayalım.

  • Cam kap: Cam kapaklı şekerlikler, büyük boy şeker kavanozları bu iş için çok uygun. Seçeceğiniz kavanozun yeterince derin, geniş ve üzerini tamamen kapayabileceğiniz bir kap olması önemli. Fanus veya küçük akvaryumlarda da teraryum yapmayı deneyebilirsiniz.teraryum
  • Çakıl taşları: Çakıl taşları en kritik malzemelerden. Sulama yaparken drenajın sağlanması için ihtiyacınız olacak.
  • Bahçe eldiveni: Hem ellerinizi korumak, hem de kavanoz üzerinde envai çeşit parmak izi bırakmadan çalışabilmek için ihtiyaç duyabilirsiniz.
  • Uzun cımbız: Dar ağızlı ve çok derin kavanozlarda çalışacaksanız uzun bir cımbız işinizi epeyce kolaylaştıracaktır. Bu cımbızları pek çok akvaryum malzemesi satan dükkandan veya internetten kolayca bulabilirsiniz.
  • Torf: Bitkilerinizi ekeceğiniz malzeme işte bu! Seçtiğiniz bitkiye uygun bir torf edinmeyi unutmayın. Bahçe malzemeleri satan dükkanlardan, çiçekçi, sera veya fidanlıklardan satın alabilirsiniz.
  • Sphagnum: Bu ilginç malzeme çakıl taşlarının üzerine ekleniyor ve filtre görevi görüyor. İsmen bilmiyor olsanız bile mutlaka orkide saksılarının dibinde görmüşsünüzdür. Bu canlı malzeme kendi ağırlığının yaklaşık 20 katı kadar su muhafaza edebilmesiyle biliniyor. Yani, teraryumunuzun nem dengesini sağlarken ana rollerden birini oynayacak. Sphagnum'u bahçe malzemeleri satan dükkanlarda, çiçekçilerde veya internette bulabilirsiniz. Eğer temin edemiyorsanız, sphagnum yerine doğal elyaf kullanabilirsiniz. Ancak elyafı güzelce sakladığınızdan emin olmalısınız ki, teraryumunuz estetik duruşundan ödün vermesin.
  • Aktif karbon: Aslında bildiğimiz kömür kırıntısı. Akvaryumlardan satın alabileceğiniz gibi kendiniz de kömür parçalarını toz haline getirmeden ama iyice un ufak ederek kullanmayı deneyebilirsiniz. Aktif karbon teraryumunuzun havasını temizleyecek, bakteri ve küf oluşumunu engelleyerek uzun ömürlü olmasını sağlayacak.
  • Fısfıslı bir şişe ve su: Herşeyi yerli yerine koyup teraryum yapımını tamamladıktan sonra can suyu vermeniz gerekecek. Bunun için fısfıslı bir şişe edinin ki suyu eşit miktarda her noktaya dağıtabilesiniz, tıpkı yağmur gibi.
  • Bitkiler: İşte nihayet! En eğlenceli malzeme! Teraryum bitkilerini araştırın, okuyun, öğrenin. Seçiminizi yapın ve çiçekçinin yolunu tutun. Yosun ve minik yabani bitki örtüleri için parkların bahçelerin kuytu nemli köşelerine bakınmayı da unutmayın!

Teraryum yapımı

Malzemelerinizi edinip kolları sıvadığınıza göre artık işe koyulabilirsiniz. İlk iş, kavanozunuzu güzelce yıkayıp, temizleyip, kurulamak.

teraryum

Sonra çakıl taşlarını kavanozun en altına eşit seviyede bir katman oluşturacak şekilde yerleştirin. Çakıl taşları en altta olmalı ki, taşlar tabanda biriken suyu neme çevirsin, toprak için sağlam bir temel oluştursun ve bitki köklerinin çürümesini engellesin. Nasıl ama? İyi bir dünya taklidi, değil mi? :)

Çakıl taşlarından sonra sphagnumu, eğer temin edemediyseniz elyafı, yerleştirin. Sphagnum tabakasının üzerine de aktif karbon veya kömür parçacıklarını ekleyin. Ve son katman: torf.

Torf katmanını da yerleştirdikten sonra minik çukurcuklar açarak bitkilerinizi ekin. Ekme işlemini yaparken bitki köklerine olabildiğince nazik davranmaya çalışın ki zedelenmesinler. İşte tam da bu noktada uzun cımbızlar imdadınıza yetişecek. Eğer bunlardan bulamadıysanız da çatal, bıçak, kaşık veya basit bir çubuk gibi çekmecenizdeki size en cazip gelen malzemeleri de kullanabilirsiniz. Son olarak teraryumunuza can suyunu da verdiniz mi tamamdır!

Hayal kurmak serbest! Teraryumunuzu tamamladıktan sonra, minik dünyanızı minyatür objelerle süsleyebilirsiniz. Deniz kabukları, oyuncaklar, el yapımı figürler... Aklınıza ne gelirse. Bahçe sizin bahçeniz!

teraryum

Yukarı
Mağaza görüntüleme modundadır
Sitenin tam sürümünü görüntüle
E-Ticaret Sitesi